Řeknu vám takový krátký příběh. Podnikám 19 let a z toho zhruba 15 let funguje naše firma jako chráněná dílna. Nic zásadního, jsme klasický software house, kterých je dnes mnoho, ale kdysi jsme si řekli, že zkusíme propojit business a dobro a zaměstnávat primárně hendikepované IT specialisty. Z podstaty věci by nám to nemělo bránit v dodávání skvělých věcí a na druhé straně trochu pomoci. Jasný, bude to trochu náročnější (trochu dost) než klasický business, ale to dáme. Z vydělaných peněz si pak slušně žít a polovinu zisku vrátit zpátky do dobročinných projektů.

10 let na nás lidé koukali skrz prsty, protože to bylo období, kdy se chráněná dílna rovnala podvodníkům s dotacemi. Tak jsme to prostě tajili. Až zahraničí nám otevřelo oči. Když jsme vysvětlili, co děláme, zavalili nás slovy uznání a díků. A tak jsme to občas i někomu řekli a dnes už to netajíme.

V poslední době registruji stále více úspěšných lidí, kteří už mají „vyděláno“ a tak se snaží masivně podporovat různé nadace, charity a prostě páchat dobro. Ve velkém, jako třeba šéf Avastu nebo ve svém startupovém stylu jako Jakub Nešetřil s Česko Digital. Je to skvělé a čím více bude takových lidí, tím lépe. Ale stačí to? Je to vůbec ta správná cesta?

Pojďme si dnešní firmy rozdělit právě podle prospěšnosti:

Ignoranti

Firmy, kterým je všechno jedno. Neřeší, zda tvoří pro lidstvo něco prospěšného nebo ne, neřeší, jestli při své činnosti škodí přírodě, jestli se nevhodně chovají ke svým zaměstnancům. Řeší jen peníze. Omlouvám se, ale těmto firmám přeji jediné - ať brzy skončí.

Karmisti

To jsou společnosti, které nemusí nutně tvořit špatné produkty pro naši společnost, pracují na fajn věcech a vydělávají dost peněz. Jednou za rok je přepadne záchvat dobročinnosti a věnují peníze neziskovkám, aby mohli svému já říkat, že jsou taky fajn. A trochu si vylepší karmu.

PRisti

Jsou podobní jako karmisté, ale nepomáhají kvůli karmě, ale protože to mají někde v podnikových kápeíčkách nebo protože jim to udělá fajn PR. Poznáte je tak, že své dobročinné aktivity hodně propagují, ale když se na to podíváte blíže, většinou zjistíte, že ta podpora, vzhledem k jejich ziskům, je hodně minimalistická.

Blázni

Dobré neziskovky (ano, existují i spousty neziskovek, které jsou spíše PRisti nebo dokonce Ignoranti), sociální podniky, nadace, které se skutečně snaží pomáhat společnosti a měnit věci k dobrému. Tihle lidé mají odpovědnost za nás všechny a pomáhání mají většinou hluboko v sobě a jsou připraveni tomu věnovat svůj život. Asi je nepotkáte v Tesle nebo BMW, ale jim to většinou je úplně u (víte kde). Respekt všem těmto lidem, ale né každý to dá.

Tak co, pro jakou firmu pracujete vy? Taky vám připadá, že nic z toho není to pravé? Tak čtěte dál, já si totiž myslím, že existuje ještě jedna cesta.

Dobro by mělo být v DNA každé firmy

Mnoho let mi trvalo, než jsem dospěl k názoru, že je lepší reálně pomáhat na lokální úrovni v okolí svého bydliště, než skočit na špek investorům a „pomáhat měnit svět k lepšímu“ v Silicon Valley. Za svůj život jsem prostě došel k tomu, že by bylo lepší, kdyby každý z nás pomáhal trochu, ale stále, než když jednou za čas vyleze z davu někdo hodně úspěšný a rozdá lidem kolem sebe hromady peněz. Nebo ještě hůře, když uvěříte vlastní realitě a jako šéf největší sociální sítě se tváříte, že pácháte dobro na lidech a dětech, protože jim přeci pomáháte komunikovat, bavit se s příbuznými, hledat ztracené přátele, tatínky, bla bla bla bla.

Možná to bude znít moc „socialisticky“, ale jsem přesvědčen o tom, že podnikat pouze pro peníze, už prostě není in.

Věřím tomu, že každá firma, dokonce i každý freelancer, může do svého podnikatelského DNA implementovat ono pomáhání bez zásadních dopadů na finanční výsledky. Před pár týdny mi napsal jeden kluk na Twitteru, co že mám za další business, protože sociální podnikatel přece nemůže jezdit v Rangeru na každé jaro do Chorvatska. A to je přesně to, co je špatně. Věřím tomu, že budoucnost v sociálním podnikání není o těch Bláznech (i když díky za ně a vždy tu nějací budou) ale ve firmách, které se budou snažit propojit business s reálnou pomocí. A asi nejsem sám, protože právě z tohoto důvodu má naše firma na kontě hromadu různých ocenění.

Každá firma může zaměstnat někoho s hendikepem - jasně, je to ta hrbolatější cesta a snazší je najít někoho zdravého, ale mohu vám garantovat, že uspokojení z podnikání se pak dostane úplně jinam ;-).

Každá firma může pravidelně dělat pro-bono projekty nebo prostě část peněz každý rok investovat zpět do společnosti. Pravidelně. Né kvůli karmě nebo PR.

Každá firma se může začít chovat podstatně ekologičtěji.

I ten řemeslník může jednou za měsíc pomoci někomu, kdo to potřebuje, bez nároku na odměnu, nebo předat část svého know-how mladíkovi na začátku kariéry.

Pojďme naimplementovat dobro do DNA každé firmy, každého freelancera. Možná to teď zní podobně šíleně jako se dnes smějeme pozicím „hapinnes manažerů“ ve startupech, ale já věřím, že tohle je cesta, jak skutečně ve velkém pomáhat. A taky jak se vyhnout smutným poznámkách od manželek a manželů: „Jó, do Kalifornie, tam my se nikdy nepodíváme, holt jsme se rozhodli dělat dobro…“. V životě každé firmy jsou tisíce okamžiků, kdy se rozhoduje o tom, zda se něco dělá jen pro peníze nebo to může mít i nějaký další rozměr. Téměř každý den.

Co děláme v Good Sailors my? (tady si neděláme reklamu, ale nabízím nějakou inspiraci)

- přes 15 let zaměstnáváme primárně hendikepované kolegy v oblasti vývoje softwaru

- naše heslo je „smysluplná práce pro hendikepované“, takže jsme takový malý „startup akcelerátor“ - když přijde někdo s nápadem a potřebuje pomoci, jdeme do toho. Cíl je jediný - aby daná aktivita pokryla své náklady. Proto třeba barvíme figurky pro hráče Warhammeru

- dobrovolně jsme se stali sociálním podnikem a 51 % zisku každý rok investujeme do sociálních aktivit

- podporujeme cestování hendikepovaných v rámci projektu Disway, nyní připravujeme projekt pro značení turistických tras pro vozíčkáře na pomezí Česka, Německa a Polska

- vyrábíme suvenýry pro národní parky, kdy většina ze zisku putuje samotným parkům na vysazování stromů, vypouštění lososů, nakupování budek pro netopýry apod.

- spolupracujeme s řadou škol a inovačních center, kde se snažíme předávat studentům něco málo z našich zkušeností

- nespolupracujeme s firmami, které jsou v kategorii „Ignoranti“

- pokud to jde, nakupujeme od dalších sociálních podniků, hendikepovaných nebo začínajících podnikatelů a podnikatelek

Neumíme rozdávat stovky milionů ročně, ale snažíme se při každém rozhodování alespoň na chvilku zpomalit a zamyslet se nad tím, zda by to šlo udělat trochu více „dobře“.

Comment