Finanční appky do kapsy

Comment

Share

Finanční appky do kapsy

Už několik let patří finanční startupy k jedněm z nejzajímavějším a celý finanční segment k nejvíce disruptovaným podnikatelským prostředím. Věci, které dříve byly myslitelné jedině z pozice bank, dnes realizují startupy a nových finančních appek přibývá slušným tempem.

Díky tomu si může člověk snadno vyzkoušet různé věci - nakupovat a prodávat kryptoměny, hrát si s akciemi nebo půjčovat peníze. Na následujících řádcích najdete pár appek, které používám. Některé aktivněji, jiné spíš na hraní, každopádně si ale myslím, že stojí minimálně za pozornost, případně za vyzkoušení. Pokud tedy nejste spokojeni se “zhodnocením” peněz na běžném účtu. Bohužel, české banky se sice snaží jít s dobou (a třeba mobilní bankovnictví Monety je skvělé), stále ale některé produkty z podstaty věci nemohou nabízet.

Možná se vám někdo bude smát, že na Naga nebo Revolutu třeba nekupujete vůbec akcie a samozřejmě bude mít pravdu, ale pro vyzkoušení je to skvělé a pro menší investování také.

Revolut - tak trochu lepší banka

O tom už jsem psal více v tomto článku. Pokud často cestujete, tak je to skvělá služba. Umožní vám například dělit účty mezi kamarády na dovolené, vést účty v různých měnách, má fajn zabezpečení, Metal plán nejhezčí platební kartu, kterou znám a velice slušné pojištění. Navíc přes Revolut můžete nakupovat a prodávat hlavní kryptoměny nebo nově i investovat do amerických akcií - můžete si koupit část “akcie” Applu třeba za 1 USD.

Osobně používám Revolut jako svůj hlavní platební nástroj - doma i na cestách, hraju si s “akciemi” a kryptoměnami a využívám často na cestách s přáteli.

Základní verze je zdarma, tak můžete vyzkoušet.

NAGA - hrajte si s akciemi

Když jsem hledal před rokem, kde si začít hrát s akciemi (Revolut to ještě neuměl), tak jsem došel k Naga, která funguje i v EU. V USA je velice populární Robinhood, ale jeho dostupnost u nás je stále nejistá. Naga je taková sociální síť pro investory. Umožňuje vám investovat do “akcií” v USA i Evropě (oproti Revolutu, ten zatím umí jen US) a něco málo vydělat (nebo prodělat!). Jde o stejný systém jako u Revolutu - tj. nekupujete skutečnou akcii - s tím opatrně - pokud půjde vše dobře, nic se neděje, vše je bez poplatků a zisk okamžitě získáte zpět. Pokud ale půjdou akcie dolů, platíte i ztrátu (koupíte akcii za 50 USD, její hodnota spadne o polovinu a vy dlužíte né 50 USD, ale 75 USD - těch 25 USD musíte uhradit!). Asi nejzajímavější funkcí Nagy je možnost “kopírovat” úspěšné investory - můžete si nastavit, že budete investovat přesně, jako oni. Když si najdete toho správného, tak vám jen rostou peníze. Jen znovu bacha - Naga počítá pouze uzavřené investice - existují zde uživatelé, kteří neúspěšné investice (kdy jdou do mínusu) neuzavírají a systém je pak vidí jako úspěšné. Chce to tedy trochu opatrnosti.

Jinak ale nejde o vůbec špatnou službu - alespoň mé zkušenosti jsou pozitivní - a pokud nepotřebujete jiné funkce Revolutu a chcete jen akcie, může to být volba.

Zkoušejte zde.

Coinbase - svět kryptoměn

Pokud jste fanoušky kryptoměn, ale né odborníky, doporučuji Coinbase. Existují konkurenti, kteří mají menší poplatky, ale Coinbase má skvělé aplikace, web a neměl jsem s ním nikdy žádný problém. Převody financí tam i zpět, zasílání kryptoměn do peněženky na Coinbasu třeba z těžebních strojů apod. Jde o jednoho z nejsilnějších hráčů, který v současné době podporuje řadu měn a pravidelně přidává nové.

Nabízí i řadu pokročilých služeb pro opravdové “kryptoinvestory”, vyzkoušejte, je to zdarma.

Zonky - půjčujte peníze

Další appka, kterou pravidelně používám, je Zonky. Určitě většina z vás zná - jde o “komunitní” půjčování peněz. Prostě vidíte katalog “příběhů” a můžete si rozmyslet, jestli někomu půjčíte 200 Kč na nové auto, kuchyň nebo studia, včetně rizikovosti a z toho odpovídajícího úroku. Jedinou vadou na kráse je jednoduše to, že někomu půjčujete peníze, což není pro každého sociálně vpořádku. Já Zonky využívám, protože generuje slušný úrok a snažím se vybírat takové půjčky, kde je riziko nesplácení minimální - omlouvám si tím to, že snad nikoho nikdy nedostanu do insolvence - ale to riziko zde samozřejmě stále je.

Jinak je ale služba fajn, funguje skvěle, za 2 roky používání jsem nepřišel ani o halíř půjčených peněz a mobilní aplikace je moc fajn.

Vyzkoušejte zde.

Twisto - kreditka nekreditka

Poslední službou, kterou využívám, je české Twisto. Moc sympatický lokální startup, který je v mnoha ohledech podobný Revolutu. Jen utrácíte “na dluh” a funguje podobně jako kreditka. Bohužel karta jako taková je debetní (občas se kreditka v zahraničí hodí). Umí také dělit útratu mezi přátele, základní verze je zdarma, podporuje Apple Pay a další vychytávky jako scannování dokladů přímo do aplikace a má skvělé kurzy pro platby v zahraničí.

Twisto využívám jako rezervní platební nástroj - kdyby se někde v zahraničí nebo doma něco stalo, banka mi zablokovala kartu z nějaké bizarního důvodu (jako se mi to před měsícem stalo) apod.

Zkoušejte tady.

Žádné další finanční appky mě zatím nepřesvědčily. Hodně oblíbená je také Curve Card, která vám umožňuje “integrovat” všechny vaše platební karty do jedné (a další funkce), ale vzhledem k tomu, že platím v 99 % případů přes Apple Pay, tak tento problém mi zmizel. Zapomněl jsem na něco zajímavého, co používáte? Budu rád za tipy a doporučení!

Disclaimer #1: Výše jsou uvedeny pouze mé názory, nejsem ekonom, odborník na kryptoměny ani akcie, takže to berte s rezervou a investujte opatrně! :-)

Disclaimer #2: U některých appek jsou uvedeny odkazy, které využívají možnosti získat odměnu za nové uživatele - jak pro mne tak pro vás ;-).

Comment

Share

Tros Discotequos

Comment

Share

Tros Discotequos

Skvělá akce na Fabrice v Doubici - přes 750 lidí kdy výtěžek z koncertu pošlou Jakub Prachař, Vojta Dyk a Jan Maxián na dobročinné účely. Díky!

Comment

Share

Nejzajímavější papírové plánovací systémy

Comment

Share

Nejzajímavější papírové plánovací systémy

Máte rádi papír? Ten pocit, když si můžete ve svém plánovači odškrtnout úkol, který jste právě dokončili, je totiž úžasný. Chcete mít znovu přehled nad svými úkoly a cestou kam směřujete? Už když jsem chodil ještě na základní školu, tak jsem listoval katalogy ADK a pak si tvořil formuláře podle jejich katalogu, protože na jejich diář jsem v té době neměl. Miluji všechny tyhle krásné zápisníky a diáře a čas od času si nějaký koupím. Někdy skončí za pár týdnů v šuplíku, někdy mi opravdu pomůže zamyslet se nad vším důležitým a udělat si pořádek ve věcech i snech.

Tady je přehled papírových krasavců, na které jsem při svém hledání narazil.

Klasika

Moleskine

Taková klasika, špičkové zpracování, velký výběr produktů, pokud hledáte maximální jednoduchost, Moleskinem určitě nic nezkazíte. Nabízejí i spoustu digitálních produktů s možností fotografování stránek nebo rovnou s inteligentní tužkou, kdy se při psaní zaznamenává zvuk i vše napsané a to pak najdete v aplikaci.

Filofax

Jedna z legend klasických kroužkových diářů, moc pěkně provedené desky, ale menší výběr náplní.

Franklin Covey

Asi nejpropracovanější systém plánování času, která znám. Můžete si nakoupit knihy, zajít si na školení a pak používat různé metodiky řízení času, vedení lidí apod. Pokud jste na to tedy dostatečně organizovaní.

České ručičky

ADK

Česká klasika - ještě tak před 15ti lety jste téměř nenašli manažera, který by ADK neměl na stole. Bohužel to tak nějak zůstalo a i když jsou dnes v nabídce už i moderní produkty, samotné formuláře jsou stále stejné, jako v roce 1990, trochu škoda.

Cleverminds

Dle mého názoru nejlepší český produkt - skvělé diáře, zápisníky a různé specifické pomůcky. Skvělé zpracování, promyšlené formuláře, Cleverminds vás bude bavit.

Doller

Takový český Moleskine. Pokud máte rádi jednoduchost a hezký design, mrkněte na to.

Papelote

Když je papír na prvním místě. Tady nehledejte žádný propracovaný plánovací systém, ale pokud chcete fakt skvělý papír, pěkný design a se zbytkem si nějak poradíte, proč ne.

Co možná neznáte

Dailygreatness

Pro mne asi největší pozitivní překvapení, co jsem našel. Dělají plánovače pro osobní rozvoj, cvičení, rodinu, ale také pro business. A třeba zrovna jejich Business Planner mi přijde hodně fajn. Začínajícím podnikatelům může hezky ukázat cestu a starým matadorům připomenout, na co je dobré myslet. Používám jej dodnes na dlouhodobé plánování pro svou firmu.

Midori Traveler’s Notebook

Jeden z nejstylovějších systémů, které si můžete koupit. Skvělé zpracování z Japonska, perfektní design a možnost utvořit si celý systém přesně ke svým potřebám. Ať už potřebujete diář, deník nebo něco, kam si budete schovávat vzpomínky z cest s Midori budete mít styl ;-).

SELF Journal

Zajímavé řešení ve stylu Moleskinu, ale s trochu více propracovanám systémem pro plánování úkolů, priorit apod.

Bullet Journal

Tihle na to jdou od lesa. Na všechno vám stačí prázdný list papíru a úspěch je skrytý v systému, který si můžete vytvořit sami velice jednoduchou formou. Můžete si koupit jejich zápisník, ale cennější je samotná metodika.

Full Focus Planner

Další poměrně propracovaný systém zaměřený hodně na samotné plánování úkolů a priorit. Ještě jsem nevyzkoušel, ale podle recenzí i webu nevypadá vůbec špatně.

Action Day

Moc pěkně dotažený systém pro manažery, freelancery, prostě pro lidičky, kteří mají hodně schůzek.

Agendio

Velice zajímavý nápad, kdy si můžete systém opravdu vytvořit přesně, jak potřebujete - přes web si můžete nakonfigurovat, jak budou vypadat stránky ve vašem diáři a objednat řešení přímo na míru.

The Mastery Journal

Asi poslední zajímavé řešení, které znám - soustředí se primárně na focus a získání disciplíny.

Diářů a systémů samozřejmě existují velké spousty, tyhle mi ale připadají nejzajímavější. Máte vy nějaké tipy na zajímavá řešení? Jste milovníky papírového světa nebo jste na tom jako já - rádi byste, ale digitální svět vás vždycky semele? ;-)

Comment

Share

Revolut - pro koho je?

Comment

Share

Revolut - pro koho je?

Po mých posledních zištných doporučeních Revolutu mi několik z vás napsalo, že by je zajímalo trochu více k čemu je to vlastně dobré. Ona je to banka a není banka, je to účet a není to účet a rozhodně to není pro každého :-).

Co je to Revolut?

Revolut je především jedním z nejúspěšnějších fintech startupů poslední doby, který si uvědomil, že banky jsou tak moc zkonstnatělé, až to není hezké a že má šanci ukázat trhu, jak by mohl vypadat váš účet v dnešní době. Pro mne je to především druhý účet a karta. Jak někteří z vás vědí, zrovna před měsícem se mi stalo, že mi má banka (Moneta) zablokovala platební kartu po nákupu knedlíku v Tescu. A ono být v dnešní době týden bez karty, když se zrovna chystáte na dovolenou, je celkem dobrodružné. Proto se především lidem, kteří hodně cestují, vyplatí mít karet více.

Proto jsem toho názoru, že Revolut je především pro ty, kteří cestují. Je jedno, jestli po celém světě nebo pár kilometrů za hranice na nákupy. Jednoduše se prostřednictvím appky Revolutu zaregistrujete a získáte během pár minut svůj účet, digitální platební kartu (s podporou Apple Pay) a pokud chcete, tak i fyzickou kartu. A můžete začít. Na účet si převedete prostřednictvím své stávající karty peníze a můžete si vyzkoušet, jak by měl vypadat zákaznický zážitek u každé banky.

Co Revolut umí oproti běžnému účtu u české banky?

  • Velice pěkný “budgeting” - můžete si nastavit svůj rozpočet včetně oblastí - tedy, že za zábavu chcete utratit XX, za jídlo XY a appka velice slušně zvládá nákupy do kategorií rozdělovat

  • Kdykoliv si můžete založit účet v další měně, kde si můžete převádět peníze - skvělé pro hraní si s kurzem. Revolut sám o sobě má velice dobré kurzy (lepší než běžné banky), ale můžete si dát stranou peníze na výlet do Chorvatska v kunách nebo do Kanady v dolarech. Když jste pak v zahraničí, Revolut bere primárně zdroje z účtu, který odpovídá dané měně. Pokud často cestujete, tak je to jednak slušná úspora a druhak je to fajn pro přehled.

  • Lidí, kteří mají Revolut přibývá a skvělé jsou také okamžité platby mezi uživateli - prostě v appce kliknete, že chcete poslat 500kč kamarádovi, přidáte vtipný pohyblivý gif a peníze jsou během vteřriny převedeny. Žádné že z účtu 458236478/0100 převádíte peníze na 478562102/0300 - FIlip posílá peníze Jirkovi.

  • Revolut umí skvěle rozdělit útratu. Pro mne asi nejvíc nejlepší funkce :-). Často jezdíme s přáteli do zahraničí na výlety. A znáte to - jednou zaplatí oběd ten, po druhý někdo jiný, ten půjčí auto, ten platí benzín a snažíme se to nějak balancovat, aby se nestal jen jeden z nás sponzorem výletu. Teď už máme všichni Revolut - takže je úplně jedno, kdo co platí, protože při platbě stačí jen řící, že se má rozdělit mezi 3 lidi a těm rovnou dorazí výzva, zda mohou část útraty zaplatit. Tapnete, že ano a kolega má v mžiku peníze na účtu.

  • Dobře umí pracovat Revolut i se spořením - přímo v appce si třeba můžete nastavit, že si “budete dávat spropitné stranou” - každou vaši platbu zaokrouhlí a rozdlí vloží do pokladničky. Takže čím více utrácíte, tím více šetříte.

  • Revolut podporuje kryptoměny, takže zde můžete nakupovat a prodávat základní měny.

  • Revolut umí obchodovat - můžete zde nakupovat americké akcie - koupíte si kousek Applu, Tesly nebo Googlu - bez poplatků. Není to žádná propracovaný nástroj pro ostřílené obchodníky, ale je to tak jednoduché, že vás to na hraní bude bavit.

  • Pokud nakupujete na pochybných místech nebo máte rádi maximální bezpečnost, můžete si přímo v aplikaci vytvářet další virtuální karty pro různá využití.

  • Nově podporuje také některé neziskové organizace, kterým můžete pohodlně přímo z účtu posílat peníze.

To jsou za mě základní a nejpoužívanější věci. Revolut toho umí mnohem více, má slušně řešenou bezpečnost a když přejdete například na vyšší tarif Metal, tak má dle mého názoru také nejhezčí platební kartu na trhu - opravdu kovovou. Jasný, v době Apple Pay to není úplně “killer feature”, sám už jsem jí pár měsíců nevytáhl z peněženky, ale mají třeba pro dámy i růžovou kartu a to už může být pro někoho důvod pro přechod :-).

Nejnižší tarif je zcela zdarma, za nejvyšší Metal dáte 300 Kč měsíčně, ale je v něm poměrně hodně služeb včetně slušného cestovního pojištění, ztráty zavazadel, vstupů do letištních salónků apod.

Po roce

Používáme s ženou Revolut více než rok a zatím jsme nenarazili na jediný problém. Nakupuji přes něj kryptoměny, investuji, procestoval jsem s ním Evropu i Ameriku a konečně zrealizoval několik výletů s přáteli, kdy po návratu opravdu nikdo nic nikomu nedlužil :-). Dokonce jsme v Good Sailors založili Revolut Business, proto mít možnost posílat a příjímat chorvatské kuny se ukázalo pro naše banky jako velký problém. Takže používáme i business účet, který dovoluje vystavovat karty zaměstnancům s jednotlivými limity, ale hlavně také podporu pro více měn. Když totiž potřebujete poslat třeba daň chorvatskému finančáku, spoléhat na kurzové rozdíly není úplně dobrá volba :-).

Pokud tedy cestujete nebo často pracujete s dalšími měnami, je Revolut určitě na zvážení. Pokud jste parta přátel, která často sdílí náklady, tak také (ale tam už může pošloužit třeba i Twisto).

A pokud pracujete v některé české bance, tak doporučuji vyzkoušet, ať víte, jak by to u vás mohlo vypadat u vás :-).

Zrovna teď platí časově omezená akce, takže pokud vám Revolut přijde zajímavý a zaregistrujete se přes tento odkaz, dostaneme oba 300 kč bonus ;-).

Comment

Share