Jak změnit 300 let starou chalupu na jednoduché bydlení

Comment

Share

Jak změnit 300 let starou chalupu na jednoduché bydlení

Přestěhovali jsme se před 12 lety z paneláku do chalupy v Českém Švýcarsku. Následujících mnoho let jsme strávili nad postupnou rekonstrukcí k obrazu svému. Když jsme chalupu kupovali, poléval naše rodiče studený pot a nejraději by nám to rozmluvili, dnes sem jezdí jako do lázní…;-)


Comment

Share

Z Lesa #5

Comment

Share

Z Lesa #5

Pokud budete mít ještě touto dobou cestu do Českého Švýcarska, vězte, že letos jsou šance na pozorování lososů mnohem větší, než v minulých letech. Rybáři bylo v posledních dnech chyceno (a zase puštěno) několik lososů na soutoku Labe a Kamenice ve Hřensku a jeden z kousků měl 103 cm. Vypadá to, že dlouholetá snaha o návrat lososů do řeky Kamenice začíná nést své ovoce. Well done! Teď už jen vysvětlit rybářům, že by bylo lepší je nechytat a po extrémně náročné cestě jim nechat klid na zdolání posledních pár kilometrů do své domoviny.

—-

V Coloradu si lidé sami odhlasovali, že chtějí pomoci návratu vlků do zdejší krajiny. Vypadá to, že to s námi ještě není tak hrozné a že si řada lidí při pandemii znovu uvědomila, jakou hodnotu pro ně má příroda. Snad nám to vydrží.

—-

A když už jsme u těch šelem - řada z nás by v lese nepoznala rozdíl mezi psem (teď nemyslím gaučové povaleče) a vlkem. Potkáte-li v lese vlka, nejspíš z vás bude mít mnohem větší strach, než vy z něj, a nebude potřeba nic řešit. Co když ale v horách narazíte na pasteveckého psa? Ten se vás bát nebude. Zde je pár tipů, co dělat.

—-

Blíží se konec roku a české národní parky znovu vyzývají k Silvestru bez petard a rachejtlí. Letos prvně platí zákaz používání zábavní pyrotechniky i v CHKO. Zvládneme to alespoň v nejcennějších místech naší země bez téhle nesmyslné zábavy?

—-

Máte rádi opuštěná místa? Já je miluji a vždy, když jsem někde na cestách, pátrám po opuštěných městečkách, vesnicích nebo alespoň kapličkách. V posledních 8 letech jsem navštívil několik “ghost-towns” v USA a Kanadě. Pokud máte také rádi atmosféru divokého západu, mrkněte na fotky, které jsem tam udělal. Pokud máte raději něco novějšího, podívejte se na fotografie z japonského ostrova opuštěného po ukončení těžby uhlí - také zajímavé.

—-

Blíží se svátky, čas návštěv po příbuzenstvech a rodinných sešlostí. Až toho budete mít, jako každý rok, plné zuby, můžete si zahrát nějakou fajn hru. A protože je tohle „newsletter z lesa“, co jiného bych mohl doporučit, než úžasnou hru Firewatch (kde jste ranger na požární hlídce) nebo hru na mladého milovníka/milovnici wildlife - Alba?

—-

Redakce Aktuálně udělala moc pěknou stránku, která mapuje české lesy “bez lidí”. Hluboké rokle, nepropustné pralesy a špatně přístupná místa, kde necháváme prostor přírodě. Krása.

—-

Chvíle, kdy vyrazíme s Elonem Muskem na Mars, se nezadržitelně blíží, ale o přírodě kolem nás toho víme stále hodně málo. Tušili jste, že někteří mravenci si zdobí svá obydlí hlavami zabitých nepřátel? Že i v rostlinné říši probíhají závody ve zbrojení? Nebo dokonce, že v jádru naší země je možná černá díra? OK, když si člověk tohle přečte, je vlastně super zprávou, že na Marsu jsme objevili další vodu.

—-

Na Kickstarteru září nový projekt - chytré krmítko pro ptáky, které umí identifikovat, kdo k vám přišel na baštu, vyfotografovat ho a rovnou vám poslat notifikaci na mobil. Projekt si kladl za cíl vybrat 60.000 dolarů, zatím vybral přes 2 miliony a ještě zbývají 3 týdny do konce kampaně. Vypadá to, že ptáci po celém světě budou brzy pod drobnohledem!

—-

Měl jsem období, kdy bych nejraději každý týden u nás ve firmě nasazoval nějaký ultra-cool-super-extra-mega-nástroj, který by vystřelil produktivitu ke stratosféře. Pak jsem zjistil, že to není vůbec o nástrojích a že vlastně nepoužíváme současné aplikace ani na 30 %. Tak jsme se vydali cestou minimalizace počtu aplikací a maximalizace využití dostupných funkcí. 

Občas se přeci jen ale vynoří nástroje, které jsou fakt zajímavé a když už je “nemohu” používat já nebo naše firma (to bych si vyslechl), alespoň je doporučím vám, třeba se někdo chytne :-). Co dneska letí?

Craft - zajímavé řešení pro práci s dokumenty. Pokud vás nebaví Office365 ani Google, mrkněte.

Notion - tihle borci zvládli to, co se Microsoftu s Sharepointem nepodařilo - geniální řešení, nad kterým si můžete postavit jednoduše intranet, CRM, HR nástroj nebo cokoliv jiného. Vedle Slacku velký hit mezi všemi startupy, prostě “must-have.

Noteplan & Agenda - většina odborníků na produktivitu tvrdí, že by se neměla kombinovat agenda kolem kalendáře a úkolů. Ale pak je tu pár chytrých hlav…které mají jiný názor.

Walling - představte si takový osobní Pinterest na sběr nápadů, podkladů, zápisků, poznámek apod.

Pagico - jestli chcete mít vše v jednom, od kontaktů přes projekty až po úkoly a poznámky, tahle aplikace by neměla uniknout vaší pozornosti. Vlastně nevím, proč se o ní nemluví více, asi by si to zasloužila.

Comment

Share

Z Lesa #4

Comment

Share

Z Lesa #4

První letošní zima pomalu končí, čeká nás zase na chvilku jaro a k němu patří výlety do lesů a hor. Ideální čas na první “Rozhovor z lesa”, který jsem vám každý měsíc slíbil. Popovídal jsem si s Michalem Kupsou o trampingu, fenoménu, který nikde jinde na světě nemá obdoby. 

—-

Taky jste občas na nějakém místě, kde si říkáte: “tohle uprostřed ničeho”? Já jsem teď tenhle pojem trochu předefinoval. Na naší planetě totiž existuje bod, kde jsou nejbližší civilizací astronauti na mezinárodní vesmírné stanici. Říká se mu Point Nemo a je to oficiálně nejodlehlejší místo na světě. Tak až zase budete kamarádovi říkat, že žije na samotě, když to má do nákupáku půl hodiny autem, vzpomeňte si…

—-

Minule jsem vám posílal odkaz na českou sociální síť pro básníky a o pár dní později jsem objevil sociální síť pro “kytičkáře” - Plant Parenthood. Chcete se pochlubit, jak vám doma co roste? Pěstování bylinek a kytek je totiž teď ve světě děsně trendy. Skoro jako otužování, tak ať to neminete! Pro milovníky digitálního minimalismu pak doporučuji “plant parenthood” ve formě followu rodičů nebo prarodičů, kteří to ještě dávali bez trendů a technologií, funguje to taky skvěle a budou rádi, že vám mohou předat kousek ze své wikipedie.

—-

O změnách klimatu se toho už napsalo hodně a ještě asi hodně napíše. Pokud vás zajímají fakta, doporučuji omrknout českou aktivitu Fakta o klimatu. Moc pěkně zpracovaná data a grafy pro vás, učitele i novináře. Well done!

—-

Máte rádi Cimrmana? A věděli jste, že máme jednoho velikána, který je mu dost podobný? Jeho život je neuvěřitelný, plný světových objevů i průšvihů. Jmenují se po něm hlavní třídy velkých měst v Bolívii a Chile a je po něm pojmenován ostrov i ledovec na Aljašce. Když v Praze studoval, věnoval se rovnou matematice, fyzice, astronomii, filozofii, medicíně a botanice, později ještě etnografii, geologii a chemii - prakticky ve všech oborech dosáhl úspěchů. K tomu hrál na fagot, trumpetu a zpíval. Jako první čech vypustil ve 20 letech balón. Při první výpravě za oceán nejdříve svou první fregatu nestihl a druhá loď s ním pro změnu ztroskotala. Ani to ho nezastavilo, aby se stal prvním našincem na Aljašce, Novém Zélandu, na Tahiti, jako první pokořil nejvyšší ekvádorskou horu, objevil skvělé účinky ledku jako hnojiva, zařadil se mezi nejvýznamnější etnografy zabývající se jihoamerickými indiány a připsal si na konto desítky botanických objevů (například také Viktorii královskou). Zatímco v Bolívii zná jeho jméno každé malé dítě, u nás upadl v zapomnění. Jmenoval se Tadeáš Haenke a narodil se přesně před 259 (* 5.12.1761) lety v Chřibské u Českého Švýcarska. Doporučuji si o něm něco najít, stojí to za to. Jsem si jist, že musel být blízkým přítelem Cimrmana, jinde inspiraci brát nemohl.

—-

Zase jsem narazil na youtube kanál, kde slečna natáčí videa o tom, jaké je to žít v horách. Chodí venku zásadně v triku s krátkým rukávem a “užívá” si sněžení. Čaj si k snídani připravuje rituálně počítám tak 2 hodiny, je nalíčená hned, jak se probudí a vypadá to, že si v té chatce topí čistě pro efekt. Tak jo, třeba tady se můžete podívat, jak vypadá profil influencerky na instagramu vs realita.

—-

Chybí vám ještě nějaké dárky? Co takhle stylový suvenýr z Českého Švýcarska, jehož koupí zároveň pomůžete dobré věci? Mimo triček, mikin, hrnků a tašek máme nově i roušky s netopýrem “Já to nebyl”. Chudáci netopýři, jejich reputace letos hrozivě spadla a nikdo to neřeší. Omlouvám se za reklamu, ale musel jsem! 

—-

Krmíte přes zimu ptáčky na zahradě? Tak zkuste spojit příjemné s užitečným jako Hans Forsberg - naučil straky v okolí sbírat víčka od piva a měnit je za jídlo. Ups. Že by budoucnost lesních úklidů?

—-

A veselé zvířátko nakonec. Až se budete v zimě nudit, můžete si zkusit, jaké to je být husa. Fakt, můžete si totiž pořídit “husí simulátor” - a věřte, že tahle hra má sakra dobré hodnocení na všech platformách. Doporučuji přeinstalovat tím Fortnite v zařízeních vašich dětí.

Comment

Share

Z Lesa #3

Comment

Share

Z Lesa #3

Třetí číslo newsletteru je tady. Zatím to vypadá, že se líbí, děkuji všem novým odběratelům za důvěru i za e-maily těch, kteří se nebáli “dát re:”, moc si toho vážím! 

A když už jsme u toho, pokud vám v lese chybí IT a business, zkuste moc fajn newsletter Patricka Zandla, stojí za to.

—-

Zima se pomalu blíží, vyměnili jsme směs v odstřikovačích, do auta připravili škrabku na mrazivá rána a začínáme si říkat, že by to už chtělo začít nakupovat dárky. Až vám bude připadat, že je venku chladno, zkuste se podívat na skvělé fotky Ragnara Axelssona, který se snaží dokumentovat život na opravdovém severu. Za mě jsou to jedny z nejlepších fotek, co jsem letos viděl.

—-

Občas si u nás v Českém Švýcarsku říkáme, že problém s vlky by se dal vyřešit poměrně snadno - mít tu medvědy. Kdo by se bál vlků, když po lese běhají medvědi? V Japonsku na to jdou ještě jinak - město Takikawa na ostrově Hokkaidó se rozhodlo pořídit si robotické vlky, kteří mají odrazovat medvědy od cest do města. A ono to funguje. 

—-

Jedna z věcí, která se mi letos povedla a mám z ní radost, bylo více chodit. I když je to pořád málo, podařilo se mi po etapách dojít z Klínovce do Harrachova. Ještě nás čeká z Klínovce dojít do Chebu a z Harrachova do Trutnova, pak bude hřebenovka komplet. Kdo by se chtěl inspirovat, tak tady je pár článků a fotek:

Z Českého Švýcarska do Jizerek
Z Jizerek do Krkonoš
Hřebenovka přes Krušné hory - etapa 1 a etapa 2

—-

Kde jste začínali svou kariéru? Měli jste kancl naproti záchodům? Nebo klasický IT startup v garáži? Tak si z toho nic nedělejte, my jsme měli první kanceláře Good Sailors před 18 lety v kočárkárně v paneláku. Jestli vás zajímá, jak vypadala sídla dnes velkých korporací při jejich vzniku, mrkněte sem.

—-

Máte občas chuť utéct z města někam do kanadské divočiny a celý život tak trochu zjednodušit? Tak s tímhle týpkem můžete nahlédnout do toho, jaké to asi je a třeba si to rozmyslíte ;-).

—-

Máme tu nový iPhone 12 a ve verzi 12 Pro Max se jedná o solidní nástroj pro fotografy. Výrobci tradičních fotoaparátů stojí vedle sebe na perónu a koukají, jak jim ujíždí vlak s fotografickým businessem. Jeden z nich ale stojí opodál. Každý rok zvyšuje ceny svých produktů a uvádí věci, kterým se část trhu směje, jako kdysi Steve Ballmer uvedení iPhonu. Je to Leica a právě uvedla na trh digitální kompakt, který umí fotit jen černobíle. Za 150 000 Kč. A je skvělý, podle dostupných informací se po prvních kusech jen zaprášilo.

—-

Poslední dobou začíná být pojem sociální sítě sprostým slovem. Ale ne všechno musí být nutně zlé. Slyšeli jste o českém startupu, který postavil Poetizer, sociální síť pro básníky? Když jsem to prvně zkoušel, říkal jsem si, že je to úžasná myšlenka, která ale asi v dnešní době nemá šanci na úspěch. Jaká chyba! Poetizer má v současnosti 140 tisíc uživatelů a získal 70 milionů korun od Karla Janečka. Well done!

—-

Chybí vám cestování? Co třeba Dolomity? Drony všeobecně rád nemám, ale musím uznat, že tohle video se opravdu povedlo.

Comment

Share

Z Lesa #2

1 Comment

Share

Z Lesa #2

Vítejte u druhého čísla newsletteru z lesa, který nevznikl v lese, ale u moře, kam jsme se s celou rodinou na poslední 3 týdny uklidili. Jako součást terapie jsem si po celou dobu nařídil přestat aktivně sledovat zprávy, rádio a vůbec trochu vypadnout z toho kolotoče, podle kterého všichni brzy zemřeme buď na virus, globální oteplování nebo chemtrails. A víte co? Mohu to doporučit úplně každému - zkuste 3 týdny vynechat sledování zpráv - ono se k vám všechno důležité v dnešní době stejně nějak dostane a garantuji vám, že se budete cítit mnohem lépe!

—-

Já vím, už je asi trochu pozdě, ale stejně - až půjdete příště na houby a zase budete váhat, zda jde o houbu jedlou jen jednou nebo zda smážu přežijete, stáhněte si tuhle českou appku. Vyfotíte houbu a hned víte. Teď jen doufat, že v aplikaci nebude moc chyb.

—-

Máte rádi rum? A máte rádi přírodu? Tak to pro vás má Bacardi dobrou zprávu. Brzy začne svůj legendární nápoj prodávat v lahvi, která se v přírodě rozloží za pouhých 18 měsíců místo stovek let. Sběratelé lahví pláčou, zelení mužíci jásají.

—-

Letošní rok je pro milovníky akcií úžasný, zvlášť pro ty, kteří nakoupili na jaře. Ale takový Warren Buffett nyní varuje, že jsou akcie nadhodnocené a může přijít rychlý pád, tak bacha.

—-

Nedávno jsem známému tvrdil, že nejstarší národní park na světě je Yellowstone. No a pak jsem přišel domů a pro jistotu si udělal fact-check. Ouha. Žádný Yellowstone, seknul jsem se skoro o 100 let. 10 nejstarších parků na světě:

  1. Bogd Khan Uul National Park, Mongolia (1783)

  2. Yellowstone National Park, USA (1872)

  3. Royal National Park, Australia (1879)

  4. Banff National Park, Canada (1885)

  5. Yoho National Park, Canada (1886)

  6. Tongariro National Park, New Zealand (1887)

  7. Sequoia National Park, USA (1890)

  8. Yosemite National Park, USA (1890)

  9. Waterton Lakes National Park, Canada (1895)

  10. Mount Rainier National Park, USA (1899)

—-

Chcete si projít Pacifickou hřebenovku, ale bolí vás nohy i po cestě do ledničky? Zkuste si dát doma každý večer místo Netflixu pár dílů alespoň virtuálně. Nohy vás občas i tak zabolí, ale přežijete to. Mrkněte na vlog Tomáše Mana, který celý PCT prošel, mě to bavilo a ujistilo v tom, že na to zatím nemám :-).

—-

Proč se společnost v poslední době tak mění? Proč trávíme hodiny denně na sociálních sítích? Žijeme nevědomky ve svých bublinách, neumíme odložit mobilní telefon a chovat se, jako dříve. Proč je pravda tak těžko k nalezení a závislost na technologiích nikdo neřeší? Mrkněte na mou přednášku z konference Prolínání světů, třeba se nad tím zamyslíte také.

—-

Máte rádi maso a nechcete se nechat ukamenovat od dnešní mládeže za to, že jedno jídlo vyprodukuje stovky kilogramů CO2? Zkuste zvěřinu, vlastně asi nejudržitelnější maso, které si můžete pořídit. Objevil jsem sympatický projekt od Lesů ČR - Maso na stůl. Dobrou chuť!

Nebojte se dát “re”

Tohle není newsletter, na který se nedá odpovědět, takže klidně pište, moc rád si přečtu, co se vám líbí a co ne, případně odpovím na jakékoliv dotazy, na které budu znát odpověď.

Šířit a přeposílat obsah newsletteru povoleno ;-).

1 Comment

Share

Z Lesa #1

Comment

Share

Z Lesa #1

Venku člověk momentálně neví, zda se hroutí svět, nebo si máme zvyknout na jiný život a tak doufám, že vám nějaké ty zprávy s vůní jehličí (jestli tedy ještě nějaké někde roste) zlepší náladu.

Že Bill Gates posledních 10 let upozorňuje na to, že lidstvo není připraveno na pandemii, jste už určitě někde zaznamenali. Ten podivín v brýlích z filmu Piráti ze Silicon Valley umí poslední roky ale celkově předpovídat budoucnost poměrně dobře. Mrkněte na jeho 15 předpovědí z roku 1999. Celkem mu to vychází, co?

* * *

Brent Underwood je týpek, co prodal všechen svůj majetek a koupil opuštěné zlatokopecké městečko v Death Valley. Nastěhoval se tam za sněhové vánice, pak ho tam uvěznil Covid a když všechno začalo vypadat lépe, shořela asi nejcennější budova v osadě - původní hotel. Poněkud smolný začátek. Pokud ale žije i váš sen, můžete ho sledovat na YouTube nebo i finančně podpořit, já to mám místo Netflixu.

* * *

A když už jsme u toho Netflixu - tento týden tam vyšel nový dokumentární film The Social Dilemma. A je to drsná podívaná na to, jak dnešní sociální média fungují a proč je tak snadné nám vytvořit závislost a pak ovlivňovat chování. Doporučuje 11 z 10 uživatelů sociálních sítí.

* * *

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak staré asi mohou být stromy kolem nás? A jak dlouho jsou s námi ty nejstarší na planetě? 500 let? 1000 let? 2000 let? Samá voda, nejstarší stromy mají kolem 5000 let. Mrkněte, docela mi spadla brada.

* * *

V posledních měsících šla ekologie trochu stranou a jednorázové pomůcky jako roušky, rukavice, plastové lahve na desinfekce apod. jsou prostě na každém rohu. Ve Francii vznikl sympatický startup Plaxtil, který použité roušky recykluje a vyrábí z nich plastikové štíty.

* * *

Jak by vypadala 800 stránková kniha o historii lidstva, kdyby měla 800 stran? Mrkněte, možná nám to trochu vrátí pocit, jak jsme malinkatí ;-). A taky, kolik jsme toho zvládli v tak krátké době zničit… Grafika je z newsletteru Wait But Why, který mimochodem vřele doporučuji.

Comment

Share